Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 mars 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1609 1012  Bestick silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 92 delar. Längd: 10,5-19,5. Vikt: 3150 gr brutto

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:57)

1609 1037  Bestickuppsättning 83 delar, silver, Prins Albert, CG Hallberg, 1946. Längd: 13-21 cm, bruttovikt: ca 4050 g (varav knivar: 1530)

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)

1609 1023  Bestickuppsättning 87 delar, silver, CG Hallberg, 1920-tal. Längd: 15-25 cm, bruttovikt: ca 4330 g (varav knivar: 2065 g)

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)

1609 1044  Bojan Kina, porslin, saknar lock. Höjd: ca 19 cm

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:31)

1609 1031  Bordspendyl Louis XVI, Leroy A Paris, Marmor/Mässing. Längd: 39 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 65 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)

1609 1045  Byrå Louis XVI, med trätopp, Intarsia. Bredd: 122 cm. Djup: 57 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:46)

1609 1034  Etsning Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Sittande modell. Signerad. Bildmått: 24x16 ca, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:47)

1609 1015  Fåtölj Carl Cederholm (f. 1909), Sverige. Firma stil och form, Swedish modern, 1940-tal

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)

1609 1041  Figurin Höchst, 1700-tal. Porslin. Längd: 14 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)

1609 1007  Matsalsgrupp 5 delar, Teak, design: Hans Olsen, Frem Röjle, ”Roundette” Designad 1952. Diameter: 105 cm + uppfällbart ilägg 50 cm, Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:26)

1609 1008  Matta 1920-tal, Orientalisk, Kerman raver, 279x420 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)

1609 1029  Oljemålning Agnes Börjesson (1829-1900), Sverige. Klostergång Taormina. Signerad. Olja på pannå, 34x21 cm, yttermått inklusive ram: 41x29

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:55)

1609 1027  Oljemålning August Malmström (1829-1901), Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x21 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:03)

1609 1001  Oljemålning Charles Sillem Lidderdale (1831-1895), Flicka med rött hårband. Monogramsignerad. Olja på duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 64x54 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)

1609 1010  Oljemålning Emma Ekwall (1838-1925), Sverige. Skrivande kvinna. Signerad. Olja på duk, 33x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:29)

1609 1020  Oljemålning Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "SAILORS GRAVE" Signerad -76, Löst uppsatt duk på pannå, 88x68 cm, yttermått inklusive ram: 101x92 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)

1609 1002  Oljemålning Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Kvinnoporträtt. Signerad, daterad Cagnes France 1921. Olja på duk, 53x44 cm, yttermått inklusive ram: 63x55 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)

1609 1026  Oljemålning Joseph Denovan Adam (1842-1896), Får i vinterlandskap. Signerad, daterad 1879. Olja på duk, oramad, 53x39 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:52)

1609 1024  Oljemålning Konstantin Szewczenko (1915-1991), Polen. Signerad, Rabbi håller gudstjänst. Olja på pannå, 32x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x29 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:42)

1609 1039  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, 16-1700-tal, Heliga Familjen, osignerad. Olja på pannå, 71x63 cm, yttermått inklusive ram: 87x80 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)

1609 1018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, ej signerad, bykerska vid bro. Olja på duk, 39x52 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:58)

1609 1013  Oljemålning Oskar Leonard Anderson (1836-1868), Sverige. Ryttare. Signerad, daterad 1862. Olja på duk, 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)

1609 1030  Oljemålning Thomas Lawrence, hans krets, Omkring 1800. Porträtt av Armand Emmanuel du Plessis de Richelieu, ej signerad. Olja på duk, 90x80 cm, yttermått inklusive ram: 100x89 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)

1609 1006  Skål Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Längd: 31,5 cm. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:54)

1609 1004  Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. Flöjtspelande ängel. Patinerad metall. Gjutarstämpel FFA fondeur, inköpt på Millesgården. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:39)

1609 1014  Skylt Kina, trä, Daoguang (1821-1850), daterad 1850, reliefdekor av skrivtecken och lyckobringande fladdermöss, yttermått inklusive ram: 114x229 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)

1609 1036  Slagbord omkring 1800, med låda. Bredd: 52+ 2x63, djup: 130 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)

1609 1033  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing samt skärm i siden, modell 2560, diameter, 55 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)

1609 1043  Tallrikar 22 st, Musselmalet, Royal Copenhagen, 6 st mattallrikar 25,5 cm, 7 st assietter 22 cm, 6 st djupa tallrikar 21 cm, 3 st djupa tallrikar 23,5 cm Diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:06)

1609 1042  Uppläggningsfat skålar och såssnipa. 6 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, 3 st uppläggningsfat. Längd: 22,5-0 cm, 2 st djupa tallrikar. Diameter: 15,5-21,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)

1609 1005  Urna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Stengods, röd glasyr med målad silverdekor av en sjöjungfru. Märkt Gustavsberg Kåge 1040. Höjd: 27 cm. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:59)

1609 1025  Vas Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Kosta. Överfångsglas. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)